Aktiiviset tulivuoret - käynnissä olevat purkaukset maailmalla

Kartta ja taulukko näyttävät tulivuoret, jotka purkautuvat juuri nyt, Smithsonian Institutionin Global Volcanism Program -tietokannan mukaan. Alempana viimeisen vuoden aikana päättyneet purkaukset ja Yhdysvaltojen tulivuoret, joiden varoitustasoa on nostettu.

38käynnissä olevaa purkausta
Home Reefuusin purkaus · 17.12.2025
4varoitusta USA:ssa

Aktiivisten tulivuorten kartta

KikaiHayli GubbiPlanchon-PeteroaAhyiBarren IslandBezymiannyEtnaHome ReefAmbaePuraceSabancayaKrasheninnikovLewotolokPoasKilaueaKanlaonTaalMarapiGreat SitkinMerapiSangaySemeruManamNyamulagiraLengai, Ol DoinyoAiraLangilaMasayaTofuaRuiz, Nevado delSaundersHeardReventadorIbuPopocatepetlSuwanosejimaNyiragongoFuegoBaganaSheveluchErebusStromboliDukonoSanta MariaYasur

Nyt purkautuvat tulivuoret

TulivuoriMaaAlkaenVEI
Home ReefTonga17.12.20250
AmbaeVanuatu24.11.20252
PuraceKolumbia23.11.20252
SabancayaPeru13.9.20253
KrasheninnikovVenäjä2.8.20253
LewotolokIndonesia16.1.20252
PoasCosta Rica5.1.20252
KilaueaYhdysvallat23.12.20241
KanlaonFilippiinit19.10.20243
TaalFilippiinit12.4.20242
MarapiIndonesia3.12.20232
Great SitkinYhdysvallat25.5.20212
MerapiIndonesia31.12.20201
SangayEcuador26.3.20192
SemeruIndonesia24.2.20194
ManamPapua-Uusi-Guinea10.6.20184
NyamulagiraKongon demokraattinen tasavalta14.4.20180
Lengai, Ol DoinyoTansania9.4.20170
AiraJapani25.3.20172
LangilaPapua-Uusi-Guinea22.10.20152
MasayaNicaragua3.10.20151
TofuaTonga2.10.20150
Ruiz, Nevado delKolumbia18.11.20142
SaundersIso-Britannia12.11.20141
HeardAustralia5.9.20120
ReventadorEcuador27.7.20082
IbuIndonesia5.4.20082
PopocatepetlMeksiko9.1.20052
SuwanosejimaJapani23.10.20042
NyiragongoKongon demokraattinen tasavalta17.5.20022
FuegoGuatemala4.1.20023
BaganaPapua-Uusi-Guinea28.2.20002
SheveluchVenäjä15.8.19994
ErebusAntarktis16.12.19722
StromboliItalia2.2.19342
DukonoIndonesia13.8.19333
Santa MariaGuatemala22.6.19223
YasurVanuatu3

Yhdysvaltojen tulivuorivaroitukset

USGS:n tulivuoriobservatorioiden varoitustasot (Alaska, Havaiji, Kaskadit ja muut).

  • Great SitkinValvonta · oranssi
  • ShishaldinTiedote · keltainen
  • KilaueaTiedote · keltainen
  • Ahyi SeamountTiedote · keltainen

Viimeisen vuoden aikana päättyneet purkaukset

TulivuoriMaaAlkaenAsti
KikaiJapani29.12.202529.12.2025
Hayli GubbiEtiopia23.11.202523.11.2025
Planchon-PeteroaChile25.10.20254.12.2025
AhyiYhdysvallat20.10.20259.1.2026
Barren IslandIntia30.7.202511.1.2026
BezymiannyVenäjä24.12.20244.12.2025
EtnaItalia27.11.202212.1.2026

Näin luet sivua

Purkaus on käynnissä, kunnes tutkijat toteavat sen päättyneeksi. Osa tulivuorista, kuten Stromboli tai Sakurajima, on purkautunut tauoin jo vuosia, joten niiden alkamispäivä on hyvin varhainen.

VEI mittaa purkauksen räjähtävyyttä asteikolla 0-8. Arvoilla 0-1 laava valuu rauhallisesti tai syntyy pieniä tuhkapilviä, arvosta 4 ylöspäin räjähdys on hyvin voimakas. Useimpien käynnissä olevien purkausten VEI on 1-2.

Päivitämme tiedot kerran vuorokaudessa. Kyse on tieteellisestä tiedosta, ei varoituspalvelusta. Jos matkustat tulivuoren lähelle, seuraa paikallisten viranomaisten ohjeita.

FAQ

Montako tulivuorta purkautuu nyt?

Käynnissä olevien purkausten määrä on sivun yläosassa. Yleensä niitä on kerralla useita kymmeniä, eniten Indonesiassa, Japanissa, Kamtšatkalla ja Väli-Amerikassa.

Onko Euroopassa aktiivisia tulivuoria?

On. Tunnetuimmat ovat Etna ja Stromboli Italiassa sekä Islannin tulivuoret. Etna purkautuu useita kertoja vuodessa.

Mitä VEI tarkoittaa?

Volcanic Explosivity Index eli tulivuoren räjähtävyysindeksi. Jokainen aste ylöspäin tarkoittaa noin kymmenkertaista määrää purkautunutta ainesta.

Mistä tiedot tulevat?

Smithsonian Institutionin Global Volcanism Programin Volcanoes of the World -tietokannasta ja Yhdysvaltojen varoitukset USGS:ltä.

Tiedot: Global Volcanism Program, Volcanoes of the World, Smithsonian Institution; USA:n varoitukset: USGS Volcano Hazards Program. Land: Natural Earth.